Úvodní poznámky k eReceptu a EET.

V poslední době se ozývá stále více dotazů ohledně projektu ELEKTRONICKÉHO RECEPTU. Zde předběžně odpovíme na jeho souvislosti s Dositechem.

Technicky je možné, aby Dositech vystavoval eRecept a je pravděpodobné, že koncem roku 2017 bude tuto funkci obsahovat. Problémy a pochybnosti jsou na straně právního pozadí celého projektu eReceptu a jeho metodické struktury.

Podle dosavadního stavu projektu bude muset lékař, který předepisuje recepty, od 1.1.2018 mít ve své ordinaci počítač, na němž musí být implementován systém Windows ve vyšší verzi (7/8/10). Musí být připojen k internetové síti, musí si opatřit a zodpovídat za příslušné certifikáty - civilní a lékařské (SUKL). Pokud bude chtít lékař vystavit recept mimo ordinaci, bude muset nadto provozovat a obsluhovat nějaké mobilní zařízení, nejspíš nějaký "chytrý" mobilní telefon.

Pokud připojení z jakéhokoliv důvodu selže (nejčastěji výpadek internetu, pomalá odezva, nepůjde proud, vybitá baterie, pád počítače, etc.) pacient zkrátka recept nedostane.

Podle současného stavu nebude nutně potřeba tiskárna a lékař může opsat bezchybně 12timístný kód na papírek, s kterým odejde pacient do lékárny. Na počítačích s jiným systémem než Windows 7/8/10 nebude funkcionalita zaručená. Dále bude vhodné v Dositechu pracovat s Kartotékou, protože eRecept vyžaduje kromě rodného čísla také jméno, příjmení a adresu, jinak nebude eRecept vydán.

Celý projekt budí oprávněné pochybnosti. Zatím nechceme jeho negativa a případná pochybná positiva šířeji komentovat. Je jisté, že zdravotní instituce jako SUKL, VZP a ostatní pojišťovny mají už po mnoho let dokonalý přehled o vydaných lécích a eRecept je pouze další duplikování dat, které je z informačního hlediska bezcenné. Jedná se jen o šikanu, protože lékařům nepřináší nic podle práva se mu patrně nelze vyhnout. Argument - že tato monstrózní akce vymýtí falšované recepty - neobstojí, protože tomu lze zabránit daleko jednodušším způsobem.

Stále doufáme, že se najdou zodpovědní lidé ve státní správě, kteří nedovolí takový nesmysl spustit. Myslíme si, že lékaři, jichž se to týká a bude jim to silně komplikovat jejich poslání, by měli klást odpor úředníkům, kterým jsou tyto komplikace lhostejné.

Koncem září 2017 uvedeme na těchto stránkách podrobnější rozbor a informace, jak se Dositech s celým problémem vyrovná.


Co se týká EET, myslíme si, že je nedůstojné, aby lékaři hlásili v přímém přenosu výkazy své práce i finanční správě. Navíc pod hrozbou vysokých pokut! Doporučujeme se s tímto plánem pokud možno vůbec nezaplést. V Dositechu to rozhodně nebude.

Vaše Themis, 2.8.2017


Poslední úprava stránky 2. srpna 2017.
Úvodní stránka software Themis: www.themis.cz/leksof.htm