Pravidla poskytování licencí programů Dositech pro rok 2018 a dále.

V letech 2002 - 2015 jsme poskytovali autorské licence k našim programům přirozeným způsobem podle Autorského zákona - fakturovali jsme autorskou odměnu za licenční oprávnění formou prodeje licenčního kódu.

Po změnách v zákonech, platných od 1.1.2016, je tato forma z právního hlediska problematická a museli jsme přistoupit k právním změnám. Po vysvětlení odborníků jsme podnikli příslušné kroky a úpravy, které zveřejňujeme níže.

Nová právní forma poskytování licencí k našim programům je následující:

Program Dositech 8 existuje po právní stránce nadále, k němu jsme ale vytvořili právní variantu Dositech 9, která umožní užívání Dositechu jak plátcům, tak neplátcům dph. Protože samotný prodej licence, jak bylo normálním zvykem až doposud, není podle nových výkladů zákona možný, zájemce získá licenci jedním ze dvou způsobů:

1) Licence k programu Dositech 8 je nyní prodávána zdarma, avšak její poskytnutí musí být SLUŽBOU, která musí být pro daňové účely takto vykázána a je zatížena přirážkou DPH. (Tímto způsobem nám to bylo vysvětleno odborníky ze státní správy ČR). Licenci touto formou můžeme poskytnout, ale pouze ve zcela výjmečných případech. Licence je určena pro státní organizace nebo naprosto mimořádně i nestátní organizace po zvážení autorské společnosti. Zákazník, který by to tak chtěl, musí počítat s komplikacemi ze strany státních orgánů, jak se to již bohužel přihodilo v roce 2016. Cena poskytnutí této služby je 2500,-Kč včetně DPH za roční licenci, případně může být upravena smlouvou.

2) Aby uživatelé mohli získat licenci přirozeným způsobem, připravili jsme ještě druhou variantu. Podle Občanského zákoníku jsme založili nový spolek DOSITECH z.s., IČO 01754335, bankovní účet 277893307/0300 Členové tohoto spolku mohou s výhodou užívat program Dositech 9, který má všechny funkční vlastnosti programu Dositech 8. Poskytnutí licence je vázáno na zaplacení členského příspěvku. Ten není zatížen DPH a nelze jej uvést do nákladů. Výši členského příspěvku jsme stanovili stejnou, jako byla původní historická cena licence, aby finanční výdaj pro uživatele zůstal přibližně stejný.

Členské příspěvky spolku Dositech:
                              
Členské příspěvky:
Členství na jedno čtvrtletí 500,-
Členství na 1/2 roku 800,-
Členství na 1 rok 1 500,-
Členství na 2 roky 2 800,-
Členství na 3 roky 3 900,-

Členem se stane zájemce o užívání programu Dositech 9, který zaplatí členský příspěvek. Každý člen obdrží členský kód, který umožní výhodné užívání programu.
Stanovy spolku Dositech z.s. ke stažení nebo čtení zde
Je zřejmé, že po technické stránce je poskytování licencí stejné jako dříve. Samozřejmě preferujeme poskytnutí licence na základě členského příspěvku. Těší nás podpora a pochopení, které nám většina uživatelů projevila během roků 2016 a 2017, potřebovali jsme je. Vynasnažíme se obojí opětovat.

Vaše společnost Themis.

Poslední úprava stránky 19. ledna 2018.

Úvodní stránka software Themis: www.themis.cz/leksof.htm