Další podpora Windows XP

 

Firma Microsoft, která je producentem operačních systém; Windows. před nedávnem vyhlásila, že "8.4.2014 ukončuje podporu Windows XP". Toto prohlášení má poměrně velkou odezvu zvláště v Čechách, kde je systém Windows hojně užíván na osobních počítačích. Prohlášení bývá spojeno s reklamní kampaní nabízející novější varianty Windows 7 nebo Windows 8 jako náhražky za "končící" systém, které je nutno pochopitelně zaplatit.

 

U řady uživatelů Windows XP vzniká mylný dojem, že tento systém přestane fungovat a že tudíž s ním nelze dál na počítačích pokračovat. Nic takového ale není pravda!

 

Systém Windows XP běží 12 let a jeho výrobci ho de facto přestali vyvíjet už před 6 lety. V poslední době k němu aktualizovali víceméně jen antivirové dodatky.
Pokud máte na svém počítači Windows XP, poběží všechno stejně jako dříve. Jistěže se může stát, že pokud je tento počítač připojen k internetu, může být při neopatrném zacházení napaden virem. Toto je ale slabost systému Windows obecně a stejně tak budou nadále napadány i Windows 7/8. Microsoft ale není zdaleka jediná firma, která se zabývá antivirovými programy a specialisté na antiviry své výrobky jistě budou aktualizovat nadále. Bezpečnost jakékoliv varianty Windows tak jistě zůstane i po "magickém" datu 8.4.2014 v podstatě stejná.

 

Jediná "nevýhoda" Windows XP v nové době je jeho slábnoucí podpora u výrobce počítačů. Již několik let je znám problém, že výrobci grafických a periferijních modulů neposkytují OVLADAČE pro Windows XP. Znamená to, že na novějších počítače sice XP nainstalujete, ale nemůžete se těšit z promítání filmů a poslucháním hudby, resp. se při tom můžete setkat s problémy.

 

Dosavadní uživatelů XP se tedy jednoho dne přece jen budou muset zamyslet, co s tím.

 

-Jestliže váš počítač spolehlivě funguje a používáte ho spíše na práci než na zábavu, není důvod cokoliv měnit.
-Jestliže zábavu (filmy, hudba nebo internet) vyžadujete, přijde den, kdy se rozhodnete pro jiný systém. Může to být nejspíše Linux nebo Windows.

 

-Jestliže lpíte na Windows, je rozhodně lepší Windows 7 než Windows 8, který již míří na zákazníky preferující tablety, iphony a další mobilní dotyková zařízení. Windows 7 má přece jen více společného s XP.

 

-Výhledově se přece jen zdá být výhodnější systém Linux. Je zdarma, je to otevřený systém, takže k jeho vývoji přispívá mnohem více lidí, má daleko pružnější podporu a zejména netrpí neduhy z nebezpečí virů.

 

-Jestliže váš starší počítač dosluhuje a máte pocit, že potřebujete nový, můžete si rozhodně i v roce 2014 vybrat takový, k němuž výrobci stále dodávají i ovladače, t.zn., že na něm běží plnohodnotně XP. K výběru je ale obvykle třeba mít asistenci nějakého zkušenějšího prodejce. "Velcí" prodejci obvykle tlačí zákazníky do Windows 8, "menší" prodejci ale za vás jistě na trhu najdou i modely pro XP.

 

Dositech 8 a Obolus

 

Pro uživatele programů Dositech 8 a Obolus ale v dubnu 2014 žádné dilema nenastává. Pokud je váš počítač technicky v pořádku, není důvod ho měnit. Pokud se ke koupi nového rozhodujete, můžete si nechat do něj nainstalovat Windows 7, Windows 8 nebo jakékoliv starší varianty (W98, W2K, WinNT,XP, Vista apod), stále můžete používat i DOS (ve variantě FreeDos), oběma programům je to jedno a jsou k tomu přizpůsobené již několik roků.
Pod Linuxem žádné problémy nejsou, můžete oba programy provozovat v režimu DOSEMU (pravděpodobně nejvýhodnější), DosBox, VirtualBox nebo konečně velmi pohodlně v režimu Wine.

 

(8. dubna 2014)

 

 

Úvodní stránka software Themis: www.themis.cz/leksof.htm