Dávky Optických pomůcek po 1.8.2018 => Dositech ver. 8.84

Podle prvních zkušeností s odevzdáváním dávek Optické pomůcky po 1.8.2018 vydáváme inovaci Dositechu 9. Důvodem je fakt, že většinu dávek vyrobených podle Dodatku č. 38 (čili podle "nových" pravidel platných po 1.7.2018) odmítne VZP, která tato pravidla sama vyhlásila.
Hlavní nesrovnalost - jak se zdá - spočívá v tom, že nepovinné číselné položky SFDI,CYD,CYO,PRID,PRIB MUSÍ, a zároveň NESMÍ být vyplněny. Podle obecných pravidel VZP musí být nevyplněná číselná položka nahrazena znakem 0 nebo 0.00. (Viz: Datové rozhraní - individuální doklady 6.2.XXXVI, strana 4.) Zároveň toto vyplnění dnes způsobí na VZP odmítnutí dávky jako chybné.
Upravený Dositech ver. 8.84 (kterou kvůli tomu vydáváme 2.8.2018) na to reaguje, aby optici vůbec mohli žádat VZP úhrady za červenec 2018. Při "Vytváření dávky" Optické pomůcky jsme do standardní cesty vložili Korekci, kde je možné ještě rozhodnout, jak výslednou Kdavku korigovat (= uvést do nekorektního stavu), aby se vyhovělo nesmyslným vrtochům VZP.
Je možná jedna ze tří alternativ:

0   Dávka se vytvoří přesně podle pravidel VZP.
(pravděpodobně nebude přijata.)
1   Dávka se vytvoří tak, že nepovinné položky budou vymazány.
(zápis je ve sporu s datovým rozhraním, ale mohla by projít.)
2   Do nepovinných údajů se dosadí jednotkové hodnoty.
(zápis je podle datového rozhraní, ale neodpovídá realitě; údaje jsou ale pro výpočet úhrady bezcenné a důležitější je, aby dávka byla přijata i když obsahuje nepravdy. Tato varianta = zoufalství nebo spíše Kocourkov.)

Uživatel (optik) musí jednu z alternativ vybrat, v současnosti doporučujeme variantu 1. Avšak i varianta 0 může projít. Pokud by ani jedna z nich neuspěla, nezbývá než použít variantu 2.

Nenašli jsme zatím lepší způsob, jak kotrmelce VZP ošetřit. Je zřejmé, že současný protokol kontroly naprosto neodpovídá Datovému rozhraní a bylo by logické, kdyby VZP chybu opravila. Není to ale jisté a pokud se to stane, neví se kdy. Kdyby se to stalo, nechceme znovu celý Dositech předělávat. Proto je do Vytváření dávky vsunuta tato (logicky nesmyslná) alternativa.

Zároveň ale upozorňujeme, že tyto úpravy děláme víceméně naslepo, protože do záměrů VZP nevidíme. Ani po této úpravě tedy není jisté, že VZP přijme všechny Optické dávky. Podle zkušenosti, jak byla celá reforma Optické pomůcky z její strany připravena, musí být všichni připraveni na další překvapení a chaos.


Poznámka: samozřejme chápeme, že reforma Optické pomůcky je naprosto nesmyslná a mnoho zbytečné práce navíc sotva může zlepšit systém zdravotního pojištění. V této souvislosti se nám dostalo do ruky několik ukázek Kdavek, kde se často opakují stejné záznamy. V další verzi Dositechu připravíme ještě některé ulehčující funkce. Pokud nám pošlete nějakou typickou Kdavku nebo popíšete některé typické záznamy, které píšete nejčastěji, může nám to pomoci.


Ke změně Datového Rozhraní r.2018 obecně. (Není nutné číst.) zde


Poslední úprava stránky 4. srpna 2018.
Úvodní stránka software Themis: www.themis.cz/leksof.htm